Dovolujeme si Vás informovat o významné novince v postgraduálním vzdělávání oboru chirurgie. Dne 15. prosince 2020 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky dlouho očekávanou vyhlášku č. 561/2020 Sb. o stanovení činností, které může vykonávat lékař bez odborného dohledu po získání certifikátu o absolvování základního kmene chirurgického. To je v podstatě poslední právní dokument, který chyběl do celého souboru předpisů vymezujících činnosti, které může chirurg v průběhu postgraduálního vzdělávání vykonávat buď zcela samostatně nebo naopak pod odborným dozorem či dohledem. Jelikož jsou však tyto činnosti definovány v několika různých právních předpisech, a ne vždy přehledně, níže uvádíme souhrnné sdělení, které by Vás mělo seznámit se základními informacemi k danému tématu (odkaz na konkrétní právní předpis je vždy uveden kurzívou v závorce za textem).
Nejprve vymezení některých základních pojmů, které se v daných předpisech a souvislostech objevují:
Odborná způsobilost – odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře se získává absolvováním nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu všeobecné lékařství (Zákon č. 95/2004 Sb. ze dne 29. ledna 2004 o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, § 4, odst. 1).
Výkonem povolání lékaře s odbornou způsobilostí je preventivní, diagnostická, léčebná, léčebně rehabilitační, dispenzární a paliativní péče podle zákona o zdravotních službách prováděná lékařem s odbornou způsobilostí pod odborným dozorem nebo odborným dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí a dále revizní činnost podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění prováděná lékařem s odbornou způsobilostí pod odborným dozorem lékaře se specializovanou způsobilostí. Pro účely § 5 odst. 5 se za výkon povolání lékaře považuje také metodická, koncepční, výzkumná a vzdělávací činnost v oblasti zdravotnictví (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 4, odst. 2).
Specializovaná způsobilost – specializovaná způsobilost lékaře se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou (§ 19 až 21), na jejímž základě je lékaři vydán ministerstvem diplom o specializaci v příslušném specializačním oboru (Zákon č. 95/2004 Sb. ze dne 29. ledna 2004 o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, § 5, odst. 1).
Podmínkou pro samostatný výkon povolání lékaře je získání specializované způsobilosti nebo zvláštní specializované způsobilosti, která se dokládá diplomem podle odstavce 1. Výkonem povolání lékaře se specializovanou způsobilostí je činnost uvedená v § 4 odst. 2, a dále činnost vzdělávací, posudková a činnost řídící u poskytovatele zdravotních služeb (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 5, odst. 3).
Odborný dozor – odborný dozor vykonává lékař se specializovanou způsobilostí přítomný ve zdravotnickém zařízení, ve kterém vykonává činnost lékař s odbornou způsobilostí, s fyzickou dosažitelností lékaře se specializovanou způsobilostí do 15 minut (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 4, odst. 6).
Výkonem povolání lékaře pod odborným dozorem se rozumí výkon činností lékaře s odbornou způsobilostí před získáním certifikátu o absolvování základního kmene (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 2, písm. h).
Odborný dohled – odborný dohled vykonává lékař se specializovanou způsobilostí, a to nepřetržitou telefonickou dostupností a fyzickou dosažitelností zdravotnického zařízení, ve kterém vykonává činnost lékař s odbornou způsobilostí, do 30 minut (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 4, odst. 6).
Výkonem povolání lékaře pod odborným dohledem se rozumí výkon činností lékaře s odbornou způsobilostí po získání certifikátu o absolvování základního kmene (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 2, písm. i).
Následující přehled činností, které může lékař, resp. chirurg vykonávat buď zcela samostatně nebo pod odborným dozorem či dohledem, je řazen chronologicky od absolutoria magisterského studijního programu všeobecné lékařství po získání specializované způsobilosti (tj. po atestaci), a to po jednotlivých etapách postgraduálního vzdělávání:
1/ absolutorium magisterského studijního programu všeobecné lékařství – získání odborné způsobilosti
Výkonem povolání lékaře pod odborným dozorem se rozumí výkon činností lékaře s odbornou způsobilostí před získáním certifikátu o absolvování základního kmene (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 2, písm. h).
Bez odborného dozoru může lékař s odbornou způsobilostí vykonávat činnosti, které odpovídají rozsahu znalostí a dovedností získaných studiem podle odstavce 1 a které jsou stanovené prováděcím právním předpisem (→ Vyhláška č. 280/2018 Sb. → viz dále). Lékař s odbornou způsobilostí může před získáním certifikátu o absolvování základního kmene vykonávat další činnosti v rozsahu, který mu písemně stanoví jeho školitel, a to pod odborným dohledem (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 4, odst. 3).
Lékař může po získání odborné způsobilosti bez odborného dohledu a bez odborného dozoru v rámci poskytování zdravotních služeb:
- provádět klinické vyšetření pacienta, zahrnující také získání anamnézy a fyzikální vyšetření bez samostatného rozhodování o dalším léčebném postupu,
- provádět vizitu s pozorováním vývoje zdravotního stavu pacienta,
- pracovat s informačním systémem poskytovatele zdravotních služeb,
- vést a provádět zápisy do zdravotnické dokumentace,
- administrovat přijetí, přemístění a propuštění pacienta s doporučeními stanovenými lékařem se specializovanou způsobilostí,
- provádět kontrolu, převazy a ošetření nekomplikovaných ran a dekubitů, včetně ošetření drénů a drenážních systémů,
- předepisovat léčivé přípravky a zdravotnické prostředky na základě diagnózy stanovené lékařem se specializovanou způsobilostí,
- ve zdravotnickém zařízení aplikovat léčivé přípravky včetně krevních derivátů indikované lékařem se specializovanou způsobilostí s výjimkou radiofarmak a cytostatik a s výjimkou aplikace léčivých přípravků intraoseálně, lumbálně, arteriálně, intrakardiálně, intraperitoneálně nebo intraartikulárně,
- podávat transfuzní přípravky indikované lékařem se specializovanou způsobilostí,
- poskytovat odbornou první pomoc,
- v rozsahu své odborné způsobilosti edukovat pacienta, jeho zákonného zástupce nebo osoby jím určené v rámci preventivní, diagnostické, léčebné, léčebně rehabilitační, dispenzární a paliativní péče,
- orientačně vyhodnocovat sociální situaci pacienta a indikovat zdravotně sociální nebo sociální péči,
- provádět punkci periferních žil za účelem zavádění periferních žilních katetrů, odběru žilní krve nebo nitrožilní aplikace léčivých přípravků a provádět odběr kapilární krve,
- provádět katetrizaci močového měchýře u pacientů starších 15 let, včetně zavedení permanentního močového katetru.
(Vyhláška č. 280/2018 Sb. ze dne 5. prosince 2018 o stanovení činností, které může lékař vykonávat bez odborného dohledu a bez odborného dozoru na základě odborné způsobilosti, § 1).
2/ získání certifikátu o absolvování základního kmene chirurgického
Výkonem povolání lékaře pod odborným dohledem se rozumí výkon činností lékaře s odbornou způsobilostí po získání certifikátu o absolvování základního kmene (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 2, písm. i).
Bez odborného dohledu může lékař s odbornou způsobilostí a s certifikátem o absolvování základního kmene vykonávat:
- činnosti, které odpovídají rozsahu znalostí a dovedností získaných vzděláváním v základním kmeni a které jsou stanovené prováděcím právním předpisem (→ Vyhláška č. 561/2020 Sb.→ viz dále),
- revizní činnost podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění a
- další činnosti v rozsahu, který mu písemně stanoví jeho školitel.
(Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 4, odst. 4). Lékař může po získání certifikátu o absolvování základního kmene chirurgického bez odborného dohledu:
- indikovat a interpretovat laboratorní vyšetření, indikovat základní zobrazovací metody,
- indikovat léčivé přípravky a zdravotnické prostředky s výjimkou radiofarmak a cytostatik,
- indikovat transfuzní přípravky a krevní deriváty,
- provádět profylaxe tetanové a ranné infekce,
- provádět šití poranění kůže a podkoží, včetně lokální anestezie,
- transnasálně zavádět různé typy sond k vyšetření, dekompresi a výživě trávicího traktu,
- zavádět centrální žilní katetr,
- provádět punkci hrudníku, s výjimkou drenáže hrudníku,
- posuzovat a řešit ranné komplikace s výjimkou eventrace a rozhodovat o dalším individuálním léčebném postupu,
- provádět základní ošetření popálenin, omrzlin, chemického a radiačního poranění,
- provádět konzervativní ošetření poranění měkkých tkání,
- operovat povrchové hlízy, furunkly a benigní kožní tumory s výjimkou perianálních afekcí,
- provádět periferní amputace na končetinách do úrovně metatarzů a metakarpů na základě indikace lékaře se specializovanou způsobilostí,
- provádět vyšetření v rámci poskytování ambulantní péče a rozhodovat o dalším individuálním léčebném postupu, s výjimkou podezření na náhlé příhody, zejména na náhlé příhody břišní.
(Vyhláška č. 561/2020 Sb. ze dne 15. prosince 2020 o stanovení činností, které může vykonávat lékař bez odborného dohledu po získání certifikátu o absolvování základního kmene chirurgického, § 1).
3/ získání specializované způsobilosti
Podmínkou pro samostatný výkon povolání lékaře je získání specializované způsobilosti nebo zvláštní specializované způsobilosti, která se dokládá diplomem podle odstavce 1. Výkonem povolání lékaře se specializovanou způsobilostí je činnost uvedená v § 4 odst. 2, a dále činnost vzdělávací, posudková a činnost řídící u poskytovatele zdravotních služeb (Zákon č. 67/2017 Sb. ze dne 31. ledna 2017, kterým se mění zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, § 5, odst. 3).
Získání specializované způsobilosti v oboru chirurgie opravňuje lékaře k samostatnému výkonu povolání v oboru chirurgie (Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky, ročník 2019, částka 3 ze dne 29. března 2019, Vzdělávací program specializačního oboru Chirurgie – vlastní specializovaný výcvik, 6 Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost).
doc. MUDr. Josef Vodička, Ph.D.
předseda AK MZ ČR pro obor chirurgie
aktualizováno dne: 26. 01. 2021