Mezinárodní HPB asociace zde
IHPBA (International HepatoPancreatoBiliary Association) je největší mezinárodní společnost, která sdružuje specialisty v oboru HPB. Vznik organizace se datuje do období 1978, kdy v San Francisku, Kalifornii, vzniká IBA (International Biliary Association), která se v roce 1994 přetransformovala do IHPBA. Jde o non-profitní organizaci zaměřenou na vědu, vzdělávání a výuku v oblasti HPB chirurgie s vysokým kreditem. Společnost vydává kvalitní časopis HPB Journal jehož IF za posledních pět let je 4,48 (https://www.hpbonline.org). Světový kongres IHPBA pořádaný každé dva roky přináší zásadní informace v oboru a je nejnavštěvovanější akcí tohoto typu.
Pod IHPBA jsou sdruženy tři regionální společnosti:
Americas Regional Association (AHPBA)
Asian/Pacific Hepato-Pancreato-Biliary Association (A-PHPBA)
European/African/Middle Eastern Regional Association (E-AHPBA)
Ty mají svoji organizaci a pořádají samostatné vzdělávací a kongresové akce. IHPBA každoročně vypisuje mezinárodní sponzoring (IHPBA Kenneth Warren Fellowship), který finančně zajišťuje studijní a pracovní pobyt na prestižních vědeckých pracovištích. V současné době z České republiky není nikdo členem žádného výboru ani podvýboru IHPBA či EHPBA.
Divize HPB chirurgie při Evropské Unii zde
UEMS (European Union of Medical Specialists) je nejstarší organizací, do které je začleněno více jak 1,6 milionů lékařů různých specializací. Rozsah práce je obrovský a zajišťuje zájmy zdravotnických pracovníků v rámci EU (ale i mimo ni). Organizace se soustřeďuje na kontrolu a dodržování správných pravidel poskytování zdravotních služeb. Významnou část představuje postgraduální výuka v jednotlivých oborech medicíny a dohled nad postgraduálním procesem v mnoha evropských zemích. Jednou z nejsilnějších sekcí je sekce chirurgická, pod kterou spadá i sekce hepatopankreatobiliární chirurgie UEMS.
Za Českou republiku byli zvoleni a na práci se dlouhodobě podílí doc. MUDr. Martin Oliverius, Ph.D., FEBS (martin.oliverius@fnkv.cz) a prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., FEBS (miroslav.ryska@uvn.cz). HPB sekce každoročně pořádá postgraduální kurzy a zajišťuje mezinárodně uznávané atestace v oboru, po jejímž úspěšném složení absolventi získají titul Fellow of European Board of Surgery (FEBS). Ten je pro mnohé vstupenkou do konkurzů na místo v pracovištích zemí EU. Podrobnější informace o možnostech aktivního zapojení a případného složení atestace lze získat u uvedených zástupců za ČR, případně na webových stránkách společnosti.
Český pankreatologický klub zde
Jedná se o mezioborovou skupinu lékařů se společným zájmem o slinivku břišní. Duchovním otcem klubu a jeho reprezentantem na evropské úrovni je prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., který má nejen v evropské, ale i světové pankreatologické obci vysoké renomé. V roce 2019 se (ČPK) stal součástí České gastroenterologické společnosti ČLS JEP jako její pracovní skupina zaměřená na problematiku nemocí slinivky břišní (https://www.cgs-cls.cz/cpk-pracovni-skupina).
Pankreatologie je zájmem mnoha odborností a klub též sdružuje zájemce o pankreatologii nadoborově. Členy tak jsou odborníci z oborů gastroenterologie včetně dětské, chirurgie, radiologie, onkologie, patologie atd. Každoročně se členové setkávají na pracovním dni – v letošním roce již 20. Pankreatologickém dni v Brně, který se bude konat 17. června 2022.
Český pankreatologický klub je též členem Evropského pankreatologického klubu (EPC) (www.europeanpancreaticclub.org), který každoročně pořádá svůj kongres – v letošním roce v termínu 22.-25. června 2022 v Kyjevě.
Časopis Pancreatology (https://www.journals.elsevier.com/pancreatology) je oficiálním časopisem International Association of Pancreatology (IAP), Evropského pankreatologického klubu a mnoha národních společností a pracovních skupin z celého světa, včetně ČR a ČPK.
Český pankreatologický klub – pracovní skupina si klade za cíl sdružovat členy se zájmem o pankreatologii, organizovat či spoluorganizovat odborné a vzdělávací akce zaměřené na pankreatologii, vzbudit větší zájem o pankreatologii mezi členskou základnou ČGS ČLS JEP, ale i mezi spolupracujícími odbornostmi, spoluorganizovat studie zaměřené na onemocnění pankreatu a reprezentovat členy ČPK – PS i ve strukturách Evropského pankreatologického klubu.
Kvalita péče v chirurgii zde
Diskuze nad kvalitou péče v chirurgii se vedou od nepaměti. Díky podpoře České chirurgické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s KZP (Kancelář zdravotních pojišťoven) se podařilo získat reálná data a přesné ukazatele, které jsou dostupné na uvedeném portálu včetně vysvětlení celé metodiky. Po přihlášení do portálu si každý může udělat reálný obrázek o svém pracovišti v kontextu České republiky. Z oblasti HPB je hotov a schválen ukazatel kvality péče v chirurgii pankreatu. Nyní připravujeme ukazatel kvality péče v jaterní chirurgii, který zde bude následně také dostupný.
Katalog sady ukazatelů zde
V současné době Agentura pro zdravotnický výzkum (AZV ČR) (http://azvcr.cz/) připravuje klinické doporučené postupy. Po jejich dokončení a schválení budou ve formátu PDF k dispozici zde.
KDP – Těžká akutní pankreatitida ke stažení zde