Koloproktologie jako samostatná chirurgická disciplína se začíná v Americe formovat již koncem předminulého století, kdy v r. 1899 v Columbusu (Ohio) byla založena American Proctologic Society, která byla v r. 1973 přejmenována na současnou American Society of Colon and Rectal Surgeons (ASCRS) a je reprezentována časopisem Diseases of the Colon and Rectum. V Evropě, mnohem později, ze dvou obdobných společností jejich sloučením v r. 2005 vzniká European Society of Coloproctology s časopisem Colorectal Disease, v jehož orgánech aktivně pracuje i zástupce České koloproktologické sekce.
V Československu koncem padesátých let minulého století prof. MUDr. J. Novák, DrSc. (1914-2015) v nemocnici Na Bulovce soustřeďuje kolem sebe kolegy se speciálním zájmem o tento chirurgický obor. Teprve v sedmdesátých letech se podařilo ustanovit při Československé chirurgické společnosti oficiální sekci koloproktologie, která ve své práci pokračuje v rámci České chirurgické společnosti ČLS JEP (ČCHS) dodnes. V současnosti je v sekci registrováno přes 200 chirurgů.
Koloproktologie má ve své náplni diagnostickou a terapeutickou problematiku čtyř základních okruhů. Jde o nádorová onemocnění střev a konečníku, zánětlivé střevní choroby (kolitidy, Crohnova choroba), včetně degenerativních, dále poruchy funkce dna pánevního (inkontinence, obstipace) a choroby perianální (haemorhoidy, abscesy, píštěle, fisury apod.).
Tento chirurgický podobor se podařilo zařadit do nástavbových oborů v rámci vyhlášky MZČR 361/2010 Sb, takže s účinností od 1. 1. 2011 se lze k této specializaci přihlásit. Do současnosti získalo specializační diplom v oboru koloproktologie již 35 chirurgů, dalších 54 je do oboru přihlášeno a plní podmínky specializačního vzdělávacího programu.
Koloproktologická sekce ČCHS, spolu se subkatedrou koloproktologie IPVZ, se podílí na vzdělávání pořádáním každoročních Pracovních koloproktologických dnů za účasti mnoha význačných zahraničních řečníků. S podporou evropských fondů (Operační program lidské zdroje a zaměstnanost) byla předními českými specialisty sepsána dvoudílná učebnice Koloproktologie, která slouží jako studijní materiál pro naše zkoušky. V letech 2016, 2017 i 2018 pak jako další studijní materiály vychází publikace Mladé fronty s názvem Koloproktologie, vybrané kapitoly I, II, III, kterou jsou souhrnem přednášek, které zazněly na výše uvedených tradičních dnech.
V nejbližším horizontu bude třeba vypracovat novou strukturu oboru, atestačních požadavků a pravidel, a to v souladu s novelizací vyhlášky MZ ČR a moderními evropskými trendy. Se stárnutím populace lze očekávat nárůst počtu pacientů, a to jak onkologických, tak s poruchou funkce pánevního dna. Má-li být zajištěna těmto nemocným kvalitní péče, bude nezbytné navýšit i počty kolorektálních specialistů, a to jak v ambulantních, tak nemocničních provozech.
prof. MUDr. F. Antoš, CSc., FEBS